Kraver – TADC Krav Maga OSTRAVA

KRAV MAGA a její užití v praxi

V posledních několika týdnech  sleduji  sociálních sítě, na základě dotazů , jenž jsem obdržel mailem, osobně nebo jinými způsoby komunikace, které si žádají odpovědi tímto způsobem.

V poslední době se na mne obrátilo poměrně velké množství lidí s dotazy, zda trénujeme i  děti od 6, 7 nebo osmi let věku. Všem tázajícím jsem dal stejnou odpověď, kterou napíšu níže.

Jde o mé názory na výuku systému Krav Maga/ dále jen KM nebo systém/, které jsem zatím nezměnil -ale do budoucna to nelze vyloučit, doba se vyvíjí směrem, že to bude možná nutné. Ale zatím si nemyslím, že je vhodné, aby dítě ve věku do 13 – ti let nejméně cvičilo KM. Rodičům, kteří chtějí dát svého potomka trénovat bojová umění a sporty již v 5, 6, 7 letech doporučím některý z vynikajících sportovních klubů Juda nebo Ju-Jitsu/Brazilian Ju-Jitsu v Ostravě a blízkém okolí. Dostanou v těchto klubech komplexní sportovní výuku a osobnostní rozvoj pod dohledem dlouholetých a zkušených trenérů. Na některé z nich mám osobní vazby a kontakty, rád předám. Naučí je v těchto klubech potřebným dovednostem, naučí je vyhrát, vyrovnat se i s prohrou a práci v kolektivu, jak bude třeba. Podle mne, je toto mnohem lepší a přínosnější cesta pro malého človíčka, který je na startu života, než jej rovnou dát na tréninky KM.  Tréninky dětí v KM  jsou určitě dobrý obchodní artikl, ale přínos pro ty děti osobně v tom žádný nevidím.

Systém KM vyžaduje určitou úroveň mentální zralosti. V prvé řadě si musí všichni  – hlavně rodiče dětí – uvědomit základní tezi. KRAV MAGA NENÍ SPORT. Je to systém, který byl ve své prapůvodní formě vyvinut pro použití pouze v armádě. Pro civilní sektor byly techniky upraveny v letech 1968 a dále – po odchodu Imiho Lichtenfelda do civilu po skončení aktivní služby jako hlavní instruktor pro sebeobranu a taktiku Izraelských obranných sil IDF.

Není to  jen o cvičení technik sebeobrany, ale o celkovém pojetí  personální bezpečnosti jako takové. A to vyžaduje tyto mentální schopnosti – přemýšlet dopředu, dokázat rozlišit kdy musím bojovat a bránit se, kdy se mohu situaci vyhnout svým preventivním chováním, kdy mám a můžu zasáhnout do dění na ulici ve prospěch třetích osob,  a další situace. Tohle je to, co vyžaduje systém, tak jak jej učíme u nás. 

Naším cílem není jen umožnit zájemcům o tréninky základní seznámení se systémem, prvotními technikami jako je obrana 360, skening a jiné. My v klubu chceme více. Chceme dosáhnout toho, aby jste si uvědomili, že personální bezpečnost – Vás samotných  i Vašeho okolí, není jen otázkou sebeobrany, ale uceleným komplexem informací. Proto máme v klubu projekt SENTINEL – více na webu klubu zde :

https://kraver.cz/sentinel

 

 Další věcí, se kterou se na mne obracíte s dotazy, je jak si vybrat správný klub, když na jejich klubových webech čtete, že jejich klub : je – byl první klub KM v České republice, mají téměř nepřeberné množství zkušeností a znalostí, jsou držitelé černých pásu, expertních stupňů a absolvovali desítky kurzů a školení.

Jejich autenticitu nechci hodnotit, to je věcí každého instruktora osobně – jeho cesta, jeho problém. Jako odpověď Vám všem dám následující radu, či spíše doporučení, které Vám, zájemcům o tréninky systému Krav Maga, snad pomůže.

Než začnete cvičit v některém z klubů, kde se trénuje Krav Maga, udělejte následující.

 1. Ověřte si registraci klubu
 2. Projděte si klubovou historii
 3. Prohledejte sociální sítě
 4. Udělejte si celkový přehled o Vámi vybraném klubu
 5. Podívejte se i na organizaci, které je klub členem
 6. Zjistěte si informace o hlavním instruktorovi, jeho zkušenosti, znalosti, praxi
 7. Totéž o dalších instruktorech klubu
 8. Vyžádejte si další informace mailem, telefonem nebo jiným obvyklým způsobem
 9. Domluvte si zkušební tréninkovou hodinu
 10. Zjistěte si, kdy, kde, jak ,za jakých podmínek  se odehrávají tréninkové jednotky
 11. Proveďte zhodnocení Vámi zjištěných informací

Daším , dle mého názoru velmi důležitým faktorem je, zda nabídka, kterou Vám dotyčný klub nabízí, Vám bude k užitku. Uvedu to na příkladu: jste profesionální ochránce, aby Vám byl kurz ochrany V.I.P. osob natolik potřebný, že na něj musíte jít? Ovládáte svou zbraň tak, že můžete bez obav jít na takový kurz, který vyžaduje vyšší stupeň ovládání zbraně? Máte vůbec osobní zbraň v legálním držení?  A spoustu dalších otázek bych mohl tady klást až do aleluja, jak se říká…hlavně si takové otázky však musíte klást sami….VY JSTE TEN, KDO CHCE CVIČIT, VY BUDETE DO SEBE INVESTOVAT ČAS, PENÍZE, POT, KREV…nabídka je jedna strana mince, Vaše potřeby a využití naučeného je druhá strana mince – tu minci držíte v rukou Vy.

Rozhodnutí je na Vás

 

Počítejte však vždycky s následujícími situacemi. 

Budete trénovat sebeobranu. I s použitím ochranných pomůcek bude trénink bolet – co bolí, to roste.

Budete muset vykonat cestu na trénink z pohodlí domova – vytáhnout paty a fyzicky se hýbat.

Budete muset poslouchat pokyny instruktora nebo instruktorů.

Počítejte s tím, že trénink Vás po  čase změní….budete lepší, pokud vytrváte…

Dušan Vavrečka.

P.S.: sledujte náš kanál YouTube

P.S.2: jestliže máte dotazy k výše uvedenému, pište na uvedené emailové adresy s sekci kontakty.

Program Sentinel

Naučíte se aktivně bránit a zlepšíte svou fyzickou a psychickou kondici.

Rozpis tréninku a ceník

Pořádáme pravidelné tréninky pro začátečníky i pokročilé a speciální akce.

Naši instruktoři

Trénovat Vás budou zkušení instruktoři, takže se naučíte jak a kdy krav maga použít.